PUR desky vs Fenolické desky

V následujícím článku si povíme něco o výhodách a rozdílech fasádních izolací z PUR desek s deskami z fenolické tvrzené pěny.

 
 

Pojďme se podívat na hlavní výhody a rozdíly mezi PUR polyuretanovou fasádní deskou  a Fenolickou pěnou (tvrzenou fenolickou deskou )

Hlavní rozdíly jsou v paropropustnosti.

Faktor difúzního odporu μ,  je u PUR desky na hodnotě μ = 20 (otevřená strukturální buňka) a u desky z Fenolické pěny je hodnota  μ = 35 (uzavřená strukturální buňka).

Co znamená takový rozdíl v hodnotách? Pokud má fasádní izolační  fenolická deska uzavřenou strukturu buňky vodní pára téměř neprochází a dům se stává neprodyšný. Může hrozit tvorba plísní v interiéru.

Tepelně izolační vlastnosti jsou téměř srovnatelné.

PUR desky mají λD≤0,022 vs desky z Fenolické pěny λD≤0,021 pro tloušťky pod 50mm a nad 120mm. jinak λD≤ 0,02 pro tloušťky 50-120mm    

PUR desky se mohou zabrušovat, je-li nerovnost na fasádě X Desky z Fenolické pěny nelze, mají na sobě nakašírovanou tkaninu.

Tloušťka armovací vrstvy u PUR desek je 4mm. U desek z Fenolické pěny je 5-8mm (průměrně 6,5mm). Z toho vyplývá, že je i větší spotřeba lepidla = větší zatížení fasádním systémem zdivo domu. 2,5mm tloušťky lepidla při armování navíc = 1,3kg/m2 při 1mm tl x 2,5 = 3,25kg/m2 zatížení fasády navíc na obvodové zdivo = nutnost použití pevnějších dražších hmoždinek. Např.: pro plochu 200m2 je to navíc zatížení 650kg = větší spotřeba lepidla o 650kg = VÍCE NÁKLADY oproti NEW THERM systému.

Na NEW THERM systém s PUR deskami je záruka 5let proti výskytu řasy, plísně i mechu a na UV stabilitu.

Na systém s deskou z Fenolické pěny podle dostupných materiálu takovou záruku výrobce nenabízí.

Níže vidíte tabulku srovnání tržní ceny bez DPH k datu 9.5.2018

PUR desky, jako systémové řešení NEW THERM vycházejí levněji oproti Fenolické pěně – systému min. o 16% na m2.

Rádi Vám uděláme kalkulaci NEW THERM systému na míru. Poptávku můžete zadat zde.

Nebo můžete rovnou koupit v našem eshopu